Als je dacht dat Twitter – ik weiger principieel om X te zeggen – een giftige omgeving was, dan heb je waarschijnlijjk nog nooit op F1 fora rondgehangen of door de reacties onder Formule 1 gerelateerde YouTube-video’s gescrold. Het is er een ongekend bloedbad, waarbij de slag om Normandië wordt gereduceerd tot een ordinair handgemeen. Opgefokte F1 fanboys gaan elkaar te lijf over de vraag wie de zogenaamde GOAT van tHe PinNaCLe oF MoTORsPoRT precies is. Met name Hamilton- en Verstappenfetisjisten kunnen hun diepgewortelde frustraties maar moeilijk onder stoelen of banken steken. Terwijl zij elkaar schuimbekkend de ene jij-bak na de andere toeschuiven, lijkt er binnen de rest van de F1 gemeenschap wel consensus te bestaan over één naam die in de lijst met all time greats in ieder geval níét mag ontbreken: Ayrton Senna. Waarom dat het geval is, zie je in deze zesdelige, biografische Netflix Original met de aan duidelijkheid niets ontbrekende titel: Senna.
Bekende recept
Doorgewinterde F1 fans die iedere avond in hun Ayrton Senna pyjama het nachtlampje naast hun bed uitklikken, hoeven van Senna niet veel nieuws te verwachten. Het is een behoorlijke rechttoe rechtaan uiteenzetting van zijn carrière. In chronologische volgorde wordt omschreven hoe een bevlogen, uiterst competitieve jongen zich via karting, Formula Ford en Formule 3 een weg baant richting zijn ultieme droom: de Formule 1. Een carrièrepad wat hem vanwege zijn aggresieve rijstijl evenveel kritiek als bewondering opleverde. In welke van de twee kampen je je ook bevond, zijn rauwe talent was onbetwistbaar. Hij groeide uit tot een ware volksheld – een icoon – en schaarde zich in een illuster rijtje van atleten die hun sport ontstegen. Zelfs mensen die nog nooit van hun leven een Formule 1 auto uit de pitstraat hebben zien rollen, kennen de naam Senna. Wie had dat gedacht toen kleine Ayrton over het circuit scheurde in een door zijn vader gebouwde kart, met een grasmaaier als motor?
Van een mooi bord…
Senna ziet er – om maar even met een positieve noot te beginnen – fantastisch uit. Al had het aantal close-ups van Senna’s helm en toerenteller best een tandje minder gemogen. Daarmee had je de serie makkelijk van zes naar vier afleveringen terug kunnen brengen. Cinematografisch heeft het wel wat weg van strak geproduceerde films als Ferrari en Le Mans ’66. Tot zover de lofzang, want inhoudelijk schiet deze behoorlijk voorspelbare biografie – wat mij betreft – tekort. De dialogen en storytelling voelen simpel, vlak en ongeïnspireerd en de meeste acteurs kunnen zich de moeite van het instuderen van een speech voor de Emmy’s wel besparen. De hoofdrolspelers missen charisma en lijken vooral te zijn gecast op voldoende uiterlijke overeenkomsten. Het verhaal weet eigenlijk nergens te verrassen en schotelt je voornamelijk oude kost voor. “Van een mooi bord kun je niet eten”, zei mijn oma altijd, en die vlieger lijkt voor Senna ook op te gaan. Mocht je geïnteresseerd zijn in het leven – en de sportieve prestaties – van Senna, dan zou ik eerder de gelijknamige documentaire checken. Waarom genoegen nemen met een gedramatiseerde versie, als je ook voor het echte werk kunt gaan? Ben je met anderhalf uur nog sneller klaar ook.
- Netflix
- 2024 – 2024
- 1 seizoen
- Biografie van – drie keer raden – Ayrton Senna
- 50 minuten per aflevering
Say Nothing Next Post:
We Might Regret This